مشکلات یخچال فریزر و راحل های مناسب

مشکلات یخچال فریزر و راحل های مناسب

مشکلات یخچال فریزر و راحل های مناسب

یخچال فریزر و مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده برای آن پیش آید :

یخچال فریزر ها گاهی با مشکلاتی نظیر آب شدن مواد غذایی درون فریزر، سفید شدن رنگ گوشت موجود در فریزر، شنیدن صدا هایی عجیب از سوی یخچال فریزر، کار نکردن یخچال و یا عدم کارکرد مطلوب یخچال فریزر مواجه شده ایم. در چنین شرایطی بی شک یخچال فریزر به بررسی و تعمیر نیاز خواهد داشت. اما بد نیست اگر شما این توانایی را داشته که اکثر مواقع بدون نیاز به تعمیرکار خود به تنهایی مشکل را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

یخچال فریزر

• زیاد بودن صدای یخچال

راهی احتمالی برای حل این مشکل: به احتمال زیاد برای حل این مشکل نیاز به تعویض موتور فن اواپراتور می باشد. اما باز هم پرس جو کنید که آیا فریزر هایی که دارای چنین مشکلی بوده اند علت آن از خرابی موتور بوده است یا خیر؟ عوامل دیگر نیز احتمال داشته باعث صدای زیاد فریزر شوند، که این عوامل عبارتند از:
بر اثر عبور یخ ها به درون مخزن، از یخ ساز صدایی همچون کلیک به گوش می رسد.
پروسه یخ زدایی صدایی سیز مانند تولید می کند.
طی پروسه یخ سازی صدایی مانند شرشر آب ایجاد می شود.
کم و زیاد شدن سرعت فن نیز باعث تولید صدایی فش فش یا غژغژ مانند می گردد.
اما شاید این سوال برای شما پیش آید که در صورت عدم وجود مشکل در یخچال فریزر شاهد کار کردن یخ ساز خواهیم بود؟ فریزر قابلیت حفظ دمای مورد نیاز را خواهد داشت؟ تخلیه آب و یخ به خوبی صورت خواهد گرفت؟ چنانچه همه ی این قسمت ها عملکرد مطلوب خود را داشته باشند پس ممکن است صدای ایجاد شده ناشی از عملکرد روتین یخچال فریزر باشد. شما توانسته برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جزئیات صدا های کارکرد روتین یخچال فریزر، به سراغ دفترچه راهنمای این دستگاه بروید.

• چرا یخچال فریزر برفک می زند؟

یخچال فریزر

به طور معمول با برفک و یخ زدن درون یخچال، کارایی دستگاه و کارکرد سرمایشی آن دچار افت شده و دستگاه با مشکلاتی رو به رو خواهد شد.

علت برفک زدن چیست؟

تشخیص دلیل یخ و برفک زدن درون یخچال کار دشواری نمی باشد. یک یخچال بایستی به طور دائم هوای خنک را در بخش های مختلف خود به جریان در آورد. در شرایطی که این هوای خنک با گرما یا رطوبت بیرون در تماس باشد، در نقطه اختلاف این دو هوا یخچال دچار برفک خواهد شد. پس از مدتی این برفک ها سفت و سخت شده و یخچال یخ زده می شود.
راهی برای حل این مشکل:
هر قسمت از یخچال که دچار برفک شده باشد ممکن بوده علت متفاوتی داشته باشد و در واقع عوامل مختلفی می توانند باعث برفک زدن یخچال گردند:
اگر تشکیل برفک در دور و اطراف درب فریزر بوده، علت از درست بسته نشدن درب یخچال فریزر می باشد. در این صورت بایستی خوراکی هایی که درون فریزر قرار داشته و مانع از آن شده که واشر به درستی قرار گیرد را از سر راه بردارید. این مشکل می تواند ناشی از مواد غذایی بسته بندی شده ای که به هم شدیدا چسبیده اند، درست نبستن کشو ها، قرار گیری نادرست جایخی های مکعبی در فریزر و… باشد.
احتمال داشته بست و یا واشر درب دچار اشکال شده باشد. به خوبی این بست ها را بررسی نموده و از چسبیدن کامل آن ها به درب اطمینان حاصل کنید. چنانچه لاستیک دور درب یخچال فریزر پاره و یا ساییده شده باشد بایستی نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.
در صورتی که در فریزر به طور پراکنده و در میزان بسیار کم برفک زده شده است احتمال داشته ناشی از دمای بسیار پایین یخچال فریزر باشد. در صورت پایین بودن دمای تنظیم شده یخچال فریزر، امکان از بین بردن نم و رطوبت موجود در هوای سرد از دستگاه گرفته شده و قبل از آغاز دوره بعدی خنک سازی توسط دستگاه، این رطوبت تبدیل به برفک می گردد. به طور استاندارد دمای انتخاب شده برای فریزر بایستی ما بین منفی هجده درجه سانتی گراد تا سه درجه سانتی گراد (0 تا 37 فارنهایت) باشد.
برفک سفت و یخ زده ای که در همه جای فریزر هست ناشی از باز گذاشتن درب یخچال برای مدتی نسبتا طولانی می باشد. در چنین شرایطی اگر چه اول تنها در قسمت اطراف درب یخ زدگی مشاهده می گردد اما پس از مدتی تمامی فضای درون دستگاه را در بر خواهد گرفت. در بیشتر مواقع، با حل این مشکل، بعد از دو دور یخ زدایی یخچال دیگر برفک نداشته و وضعیت عادی خود را طی خواهد کرد.
برفکی که تنها در بخش عقبی فریزر و در محل قرار گیری سیم پیچ اواپراتور تشکیل می گردد نشان از بروز مشکلی در چرخه یخ زدایی دارد. چنین مشکلی بسته به نوع یخچال فریزر می تواند به دلیل خرابی هیتر، بیمتال، حسگر یخ زدایی، تایمر یخ زدایی یا برد کنترل کننده رخ داده باشد. از این رو برای تشخیص دقیق مشکل نیاز بوده از یک تعمیرکار کمک گرفته تا این مشکل را عیب یابی و حل نماید.
لازم به ذکر است در محیط های مرطوب طی هر بار باز و بسته نمودن درب دستگاه بخشی از این هوای نمور وارد یخچال شده و در نهایت به برفک زدن یخچال می انجامد. در این حالت هیتر داخلی دستگاه کمک نموده و برفک ها و یخ ها را آب خواهد نمود.

چرا یخچال خاموش نشده و یا به مدت طولانی کار می کند؟

یخچال فریزر

عوامل مختلفی از خاموش شدن دستگاه جلوگیری می کنند. به هر حال، در صورت کارکرد مداوم دستگاه، صدای زیادی تولید شده و برق مصرفی آن نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
گاهی وجود گرد و غبار و آلودگی در هوای محیط و به خصوص در حوالی کویل ها یا لوله های کندانسور یخچال، باعث کار کردن طولانی و خاموش نشدن دستگاه می گردد. در این شرایط بایستی کویل های کندانسور را که در پشت یخچال فریزر قرار داشته به خوبی از هر نوع آلودگی پاک نمایید. حتما پیش از انجام چنین کاری دستگاه را از برق بکشید.
گاهی اوقات نیز تنظیم پایین دمای دستگاه عامل این مشکل می باشد. چرا که با این کار کارکرد کمپرسور و استهلاک آن افزایش خواهد یافت و این مسئله باعث شده عمر مفید دستگاه کاهش یابد. علاوه بر آن مواد غذایی درون یخچال نیز یخ خواهند زد. خب قطعا در شرایط پایین بودن دمای درون دستگاه و خنک سازی بیش از حد، مواد غذایی دچار یخ زدگی خواهند شد. به طور معمول دمای یک یخچال برای آن که مواد غذایی درون آن از فاسد شدن و یا یخ زدگی در امان بمانند بایستی در رنج ۲/۸ تا ۴/۴ درجه سانتی گراد تنظیم گردند. دمای دستگاه را در این محدوده قرار داده و کنترل آن را به کمک یک دماسنج در اختیار داشته باشید.
چنانچه موارد گفته شده باعث حل مشکل نشده، بایستی قطعاتی چون تایمر دیفراست، هیتر دیفراست، ترموستات دیفراست و موتور فن کندانسور و اواپراتور که مرتبط با خاموش نشدن و کارکرد طولانی مدت آن هستند را بررسی نمود. که البته این بررسی باید توسط یک فرد متخصص و کاربلد انجام شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هفده =

کد تخفیف 10 درصدی

مجموعه‌ خدمت نت هموراه تلاش دارد تا حد امکان بستری را فراهم نماید تا کاربران و مشتریان مجموعه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، بیشترین خدماتِ با کیفیت را دریافت نمایند.

از این رو ما این امکان را فراهم نموده‌ایم تا تمامی همراهان این مجموعه از طریق دنبال کردن حساب کاربری اینستاگرام خدمت نت، از 10درصد تخفیف برای اولین سفارش خود بهره‌مند گردند.

جهت بهره‌مندی از تخفیف، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس صفحه رسمی خدمت نت در اینستاگرام را فالو نمایید. پس از فالو، در کمتر از 24 ساعت، کد تخفیف برای شما دایرکت خواهد شد.