مشکلات در اجاق گاز و راه حل مناسب آن ها

اجاق گاز

اجاق گاز یکی از اصلی ترین لوازم یک اشپزخانه محسوب شده که برای تهیه وعده های غذایی خانواده از آن استفاده می گردد.
اما باید این مژده را به شما بدهیم که اکثر مشکلاتی که برای اجاق گاز های خانگی رخ می دهد به راحتی توسط شما قابل تشخیص بوده و در صورت برخورداری از توانایی کافی، توانسته خود نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. اما به هیچ عنوان دست به تعمیر مشکلاتی که قادر به انجام آن ها نبوده و نسبت به رفع آن ها تخصص لازم را نداشته نزنید. چرا که ممکن بوده مشکل را به جای حل کردن به مشکل بزرگ تری تبدیل کنید و یا به خود وخانواده صدمه بزنید.

اجاق گاز
اجاق گاز

ما در ادامه رایج ترین مشکلاتی که در اجاق گاز ها رخ خواهد داد را عنوان نموده ایم:

• گرم نشدن اجاق گاز

به طور معمول یکی از شایع ترین مشکلات در این زمینه گرم نشدن اجاق گاز می باشد که البته نباید از آن ساده گذشت. این مشکل ممکن بوده به چند دلیل صورت بگیرد. یکی از دلایل رایج، آسیب دیدگی و از کار افتادن المنت حرارتی بوده که در این صورت بایستی به فکر یک المنت نو باشید.
برای اطمینان از آسیب دیدگی المنت، باید اقدام به روشن نمودن اجاق گاز نموده، چنانچه صدای فن به گوش شما رسیده و گریل نیز عملکرد خود را داشته اما قادر به تولید گرما نمی باشد، باید گفت که بایستی المنت فن را تعویض نمایید.
اگر حرارتی از گریل مشاهده نمی کنید ولی اجاق گرما دارد باید المنت گریل را تعویض نمایید.
برخی دیگر از دلایل که زیاد صورت نگرفته اما با این حال احتمال داشته مانع از گرم شدن اجاق گاز گردند به شرح زیر می باشند:

• از کار افتادن ترموستات اجاق گاز (بایستی تعویض گردد.)
• آسیب دیدن سوئیچ انتخاب حالت اجاق
• خراب شدن و یا شکستن فیوز حرارتی
• خراب شدن ترموستات های ایمنی
گاهی اوقات شما خود به تنهایی قادر به تعمیر این موارد بوده، با این حال باز هم ما پیشنهاد می کنیم برای این کار از نیرو های متخصص ما کمک بگیرید.
برخی مواقع نیز نیاز به تخصص لازم در آن زمینه بوده و بایستی کار را به یک تعمیرکار کاربلد که تجربه کافی داشته بسپارید تا دستگاه بیش از پیش صدمه نبیند.

• گرم کردن بیش از حد اجاق گاز و سوختن غذا ها

چنانچه موفق به تنظیم دمای اجاق نشده و یا امکان کنترل این تنظیمات وجود نداشته، امکان داشته شاهد افزایش دمای فضای داخل اجاق و سوختن غذا گردید.
این مشکل به طور معمول ناشی از آسیب دیدگی و از کار افتادگی ترموستات بوده که در این شرایط بایستی اقدام به تعویض آن نمایید، البته این کار باید توسط یک تعمیرکار باتجربه صورت پذیرد.

• درست بسته نشدن درب اجاق گاز یا فرگاز

به طور معمول این مشکل به دلیل آسیب دیدگی لولا های تاشو یا ریلی اتفاق خواهد افتاد.
در صورت بسته نشدن درب اجاق گاز ممکن بوده نیاز به تنظیم مجدد و یا تعویض لولا ها باشد. چنانچه نیاز به تعویض لولا ها وجود داشته حتما لولا های هر دو طرف درب عوض شوند. چرا که ممکن است خراب شدن یک طرف پس از مدتی باعث آسیب دیدگی طرف دیگر نیز شود.
گاهی اوقات نیز احتمال داشته از بین رفتن بست و درزگیر اطراف درب ها از بسته شدن درب اجاق گاز به صورت کامل جلوگیری نماید. در این صورت بایستی بست ها کاملا عوض شوند.

اجاق گاز
اجاق گاز

• عدم پخت یکنواخت غذا توسط اجاق گاز

در صورت قدیمی بودن اجاق گاز شما، ممکن بوده چفت و بست نشدن درست و خرابی بست اجاق گاز باعث عدم پخت یکنواخت غذا گردد. این مشکل سبب اتلاف گرمای دستگاه خواهد شد. برای برطرف نمودن این مشکل نیاز بوده سیستم بست درب تعویض شود.
اما در اجاق گاز های امروزی و تازه نصب شده، این مشکل ممکن بوده به دلیل اشتباه در نصب و یا عدم تهویه کافی رخ دهد. برای حل این مشکل نیاز بوده از متخصصین کار بلد کمک بگیرید.

• روشن نشدن مشعل های اجاق گاز

شاید این اتفاق به دلیل اشکال در فندک رخ دهد چرا که در صورت جرقه نزدن و روشن نشدن فندک گاز نیز دچار احتراق نخواهد شد. برای بررسی فندک های آسیب دیده باید از کارشناس کمک گرفته تا در صورت قابل تعمیر بودن، فرستاده شوند. چنانچه فندک غیرقابل تعمیر بوده باید آن را عوض کنید.

• عدم کارکرد المنت های حرارتی در اجاق های برقی

برخی از اجاق ها نیز موجود هستند که کاملا مشابه دیگر اجاق ها بوده و تنها فرق آن ها در این است که این اجاق ها با برق کار می کنند. اجاق های برقی مجهز به المنت های حرارتی بوده که همان گونه که از نام آن ها پیدا است این المنت ها توسط جریان برقی که از آن ها عبور نموده، حرارت یافته و گرما تولید می کنند. در صورت کار نکردن یکی از المنت های حرارتی، باید دیگر المنت ها را چک نموده و از کار کردن آن ها مطمئن گردید. چنانچه دیگر المنت ها کارکرد روتین خود را داشته باشند، مشکل از المنت مورد نظر می باشد. در این شرایط شاید سیم پیچ دچار مشکل شده، که برای تشخیص آن نیاز بوده به کمک مولتی متر آن را بررسی نمایید تا در صورت احتیاج اقدام به تعویض آن نمایید. یا این که احتمال داشته پایانه ها و سوکت هایی که به سیم پیچ وصل بوده دچار اشکال شده باشند که در این صورت باید آن ها را تعویض نمود.
برای بررسی المنت ها در اکثر اجاق های برقی نیاز بوده که اول اقدام به برداشتن سطح رویی و قطع برق دستگاه نمایید. از آن جایی که این پروسه خطر آفرین بوده پیشنهاد می شود حتما برای این کار از یک فرد متخصص و کاربلد کمک بگیرید.
ما در این مقاله به بررسی های مشکلات متداول در اجاق های گاز و رفع این مشکلات پرداختیم. چنانچه با مشکلات بالا مواجه گشتید که حل آن ها از توان شما خارج بوده بهتر بوده از نیرو های متخصص ما کمک گرفته تا آن ها برای حل مشکل شما بشتابند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هشت =

کد تخفیف 10 درصدی

مجموعه‌ خدمت نت هموراه تلاش دارد تا حد امکان بستری را فراهم نماید تا کاربران و مشتریان مجموعه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، بیشترین خدماتِ با کیفیت را دریافت نمایند.

از این رو ما این امکان را فراهم نموده‌ایم تا تمامی همراهان این مجموعه از طریق دنبال کردن حساب کاربری اینستاگرام خدمت نت، از 10درصد تخفیف برای اولین سفارش خود بهره‌مند گردند.

جهت بهره‌مندی از تخفیف، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس صفحه رسمی خدمت نت در اینستاگرام را فالو نمایید. پس از فالو، در کمتر از 24 ساعت، کد تخفیف برای شما دایرکت خواهد شد.