مجموعه‌ی خدمت نت

چگونه نظافت محل کار خود را انجام دهیم؟

نظافت محل کار
نظافت محل کار
مطالب مرتبط

نظافت محل کار یکی از اقدامات بسبار مهم و کلیشه ای می باشد که تاثیر بسیار زیادی در روحیه، شادابی، نشاط و همچنین توانایی بیشتر کارکنان شما خواهد داشت و به کمک آن می توان انگیزه و روحیه کاری بسیار بالایی را در میان تمامی افراد به وجود آورد اما بدون شک یک محیط کاری تمیز و جمع و جور می تواند باعث افزایش قدرت و تمرکز تمامی افراد شده و همان طور باعث افزایش آرامش در محیط کار می شود چراکه قرار است شما چندین ساعت در آن محل با ارباب رجوع های مختلف برخورد کنید و این تمیزی بی شک بر نوع رفتار شما تاثیر خواهد گذاشت. همان طور که می دانید بهداشت فردی یکی از راه های افزایش سلامت روح و جسم می باشد که به طبع با افزایش تمیزی و نظافت محل کار نیز این امر دو چندان می گردد، در همین خصوص لطفا توجه داشته باشید که نظافت محل کار یکی از راه های بسیار مهم در سوددهی و بازدهی هر چه بهتر راندمان افراد و کارکنان آن محیط می گردد چرا که در صورت افزایش نظم و تمیزی محیط کارکنان می توانند با آرامش بهتری در محیط قرار گرفته و وظایف خود را انجام دهند! همچنین نظافت محل کار یکی دیگر از راه های افزایش رضایت مشتریان شما از خدماتی که به آن ها ارائه می دهید نیز است، به طور طبیعی کسی دوست ندارد در محلی کثیف که دیوار های آن کاملا پوسته پوسته شده است رفت و آمد کند و… بنابراین نظافت محل کار یک امر بسیار مهم تلقی می گردد که صاحبان کسب و کار ها باید به این مورد توجه ویژه ای داشته باشند زیرا این مرحله یکی از مهم ترین مراحل رشد پله های ترقی است. اما قرار است در این مقاله چه اتفاقی رخ دهد؟ ما در این مقاله از خدمت نت قصد داریم روش های بسیار مناسب و منحصر به فردی را به شما عزیزان معرفی کنیم تا پس از آن بتوانید در کمترین زمان ممکن نظافت محل کار خود را به درجه 100 درصدی برسانید تا در نهایت محل کاری زیبا، آراسته و آرام داشته باشید. چنانچه بنابه هر دلیلی نمی توانید نظافت محل کار خود را رقم بزنید می توانید از خدمات آنلاین نظافت منزلی که توسط مجموعه خدمت نت انجام می گیرد استفاده کنید، برای این کار تنها کافی است با ما در تماس باشید تا بتوانیم بهترین راه نمایی های لازم را برای شما عزیزان در نظر بگیریم.

 

نظافت منزل

 

چگونه نظافت محل کار خود را انجام دهیم؟

ما در ادامه قصد داریم روش های بسبار مناسبی را به شما عزیزان پیشنهاد کنیم که عملا با استفاده از آن ها می توانید نظافت محل کار خود را به شکل کاملا اصولی ای انجام دهید، برای این کار تنها کافی است با ما همراه باشید.

 

1- مرتب کردن محل کار خود | مرحله اول از نظافت محل کار

شما در محل کار خود و یا در اتاق شخصی خود ممکن است برخی از ابزار ها و وسایل را در مکان های خاص خود قرار نداده باشید و یا ممکن است برگه ها و پرونده های شما به صورت کاملا ریخت و پاش در قسمت میز کاری شما قرار گرفته باشند برای آن که بتوانید محل کار بسیار تمیزی داشته باشید باید برنامه خاصی را نیز برای آن ها در نظر بگیرید چراکه تمامی این موارد می تواند در شلوغی محیط کار دخیل باشد.

 

۱-۱ . تهیه یک سطل زباله و خالی کردن آن

در ابتدایی ترین مرحله از نظافت محل کار شما در ابتدا باید سعی کنید یک سطع زباله نسبتا مناسب و بزرگی را تهیه کنید و ترجیحا آن را در کنار میز محل کار خود قرار دهید تا دسترسی شما به آن بسیار ساده و آسان باشد در این صورت است که می توانید تمامی برگه ها و کاغذ های باطله خود را درآن بیاندازید. برگه هایی همانند کپی، پرینت ، برگه ها و اسنادی که قدیمی هستند و دیگر نیاز به آنها ندارید همچنین روزنامه ها ، آگهی ها و مجله های قدیمی رو کاملا دور بریزید.

 

۱-۲ . تقسیم بندی کشوهای کمدها

به طور معمول در هر اتاقی کمد های مخصوصی برای جمع آوری اسناد و سایر مدارک دیگر وجود دارد، درون هر کمد کشو های متعددی قرار گرفته است که شما با استفاده از آن ها می توانید وظایف مهم کاری خود را در آن ها تقسیم بندی کنید. به عنوان مثال کشوها برای نگهداری چیزهایی مانند فاکتورها، سفارشات کاری، تخمین ها، اطلاعات فروشنده، مشخصات محصول و مشخصات مشتری، صورت حساب مشتری، صورت حساب پرداخت، پرونده های مشتری و … مناسب هستند و عموما آن ها را با استفاده از برچسب زدن نام گذاری می کنند و در نهایت درون هر کشو اسناد و فاکتور های مربوط به آن قسمت را در آن قرار می دهند. همچنین می‌توانیم برای حفظ ترتیب برگه ها از گیره کاغذ استفاده کنیم. این کار نه تنها باعث رعایت نظم و مرتب بودن هر چه بیشتر می‌شود، بلکه مزیت های دیگری هم برای شما دارد. در این شرایط به دلیل آن که تمامی اسناد و مدارک شما در جایگاه مخصوص و مناسب خود قرار گرفته اند در نهایت می توانید برای دسترسی هر چه بهتر آن ها در کمترین زمان ممکن از ان ها استفاده کنید.

 

۱-۳ . دور کردن وسایل غیرضروری

اکثر افراد تصور می کنند که با قرار دادن وسایل و ابزارآلات مصرفی بر روی میز خود می توانند در شرایط حساس دسترسی بهتری به آن ها داشته باشند اما باید بدانید که این طور نیست و شما صرفا با شلوغ نمودن میز خود دچار گیجی و سردرگمی خواهید شد. لطفا توجه داشته باشید که به هیچ عنوان کادو های دوستان و سایر همکاران خود را برای آن که همواره جلوی چشمانتان باشد بر روی میز کار قرار ندهید زیرا اینجا موزه نیست! بلکه مکانی است که شما بتوانید به راحتی کار های خود را در آن جا انجام دهید.

 

۱-۴ . تهیه دفتر یادداشت را جدی بگیرید!

به جای استفاده از کاغذ های ریز و درشتی که همواره می تواند به شلوغی میز کار شما بستگی داشته باشد یک دفتر یادداشت تهیه کنید و تمامی موارد مهم کاری خود را در آن یادداشت کنید. به عنوان مثال برای نوشتن یادداشت ها، جلسات، ملاقات های کاری  و کارهایی که باید انجام دهید می توانید از آن استفاده کنید.

 

نظافت محل کار سریع

 

۱-۵ . تعیین مکان برای خودکارهای اضافه

از جمع آوری خودکار های زیاد و غیر ضروری اجتناب کنید. به عنوان مثال برخی از کارمندان چندین نوع از خودکار ها را بر روی میز خود قرار داده اند که عملا موردی بسیار غیر ضروری بوده و تنها به شلوغی میز کار خود اضافه می کنند. برای قرار گیری خودکار های خود همواره از مکان های تعیینشده مناسبی همانند جای خودکاری ها استفاده کنید تا موردی برای شما پیش نیاید! صرفا می توانید از یک نوع خودکار در سه رنگ متفاوت استفاده کنید.

 

۱-۶ . انباشته نکردن لباس های کثیف

اگر در مکانی فعالیت می کنید که حمام پس از اجرای کار الزام و ضروری است توجه داشته باشید که باید لباس های کثیف خود را پس از شستشو به منزل برده و یا در خشکشویی محل تحویل دهید. برای ان که بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید می توانید این کار را با نظم بهتری انجام دهید.

 

۷-۱ . نگهداری از اشیا کوچک

یک ایده خوب و بسیار مناسب برای نگهداری از اشیا و وسایل ضروری شما استفاده از جعبه های رو میزی و یا جیب های دیواری است. در این صورت دیگر نگران گم نمودن آن ها نباشید چرا که می توانید در کمترین زمان ممکن به آن ها دست یابی داشته باشید.

 

۱-۸ . ذخیره اسناد بصورت الکترونیکی

شما می توانید برای ذخیره سازی اسناد و فاکتور های خود از فضای ابری موجود در رایانه خود استفاده کنید در این صورت دیگر نگران کاغذ های اضافه و موارد نامناسب در محیط کار خود نخواهید بود.

 

نظافت محل کار

 

۲ . نظافت و تمیز کردن محل  | مرحله دوم از نظافت محل کار

نظافت محل کار همان طور که در موارد فوق به آن اشاره نمودیم یکی از مناسب ترین راه های برای افزایش راندمان کار است که می تواند به راحتی توسط هر فردی با تمیز نمودن محل کار خود صورت بپذیرد.

۲-۱ . تمیز کردن میز کار

تمیز کردن میز کار یکی از مهم ترین و اصولی ترین راه های نظافت محل کار است. بی شک میز کار یکی از محل های بسیار مورد استفاده شما می باشد که تمیزی آن ارتباط مستقیمی با سلامت شما نیز خواهد داشت. برای آن که بتوانید میز کار کاملا منحصر به فرد و تمیزی را تجربه کنید می توانید با استفاده از یک پارچه کاملا تمیز و مرطوب استفاده کنید اما شیوه کار به چه صورت است؟ با استفاده از این دستمال و مقدار کمی الکل و یا مواد شوینده سعی کنید تمامی قسمت های میز خود را به همراه وسایل موجود بر روی آن مانند کامبیوتر، موس، کیبورد، تابلوها، قاب عکس و…. کاملا تمیز و پاکسازی کنید.

 

۲-۲ . از بین بردن لکه های روی میز

یکی از موارد بسیار زشت و زننده ای که می تواند فضای محل کاری شما را کاملا ناپسند کند وجود لکه های چای، قهوه، شیر و… بر روی میز کار شما است. برای از بین بردن آن ها می توانید از یک پارچه مرطوب و همچنین مواد شوینده استفاده کنید تا عطر بد آن ها نیز به طور کامل از میز کار شما پاک سازی شود.

 

۲-۳ . از بین بردن لکه ها با الکل

ممکن است در حین کار با استفاده از خودکار، ماژیک و… لکه هایی بر روی میز کارتان بنشیند، طبیعتا برای از بین بردن آن ها باید از یک دستمال تمیز به همراه الکل استفاده کنید. (الکل را چند دقیقه بر روی موضع مورد نظر قرار دهید و سپس شست و شو را انجام دهید.)

 

۲-۴ گرد گیری اشیا و سایر وسایل

صندلی ها، مبلمان، گیاهان، دیوارها، پرده ها، قفسه ها,بیرون و داخل کشوها، کتابخانه، درها و پنجره ها و… را با استفاده از یک پارچه کاملا تمیز و نم دار پاکسازی کنید. توجه داشته باشید که در تمامی این مراحل درب و پنجره ها را باز بگذارید تا فضای خاک آلود محیط شما را اذیت و آزار ندهد. همواره سعی کنید مجلات، کتاب ها، جزوه ها و یا بروشورها را برای خواندن انتظارات مشتریان به نمایش گذاشته اید را با استفاده از دستمال کاملا تمیز نموده و خاک آن ها را کاملا بگیرید.

 

۲-۵ . تمیز کردن کف اتاق

کف اتاق یکی از مهم ترین مکان هایی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی در نظافت محل کار شما داشته باشد، برای آن که بتوانید محیط زیباتری داشته باشد از طی به همراه مواد شوینده بسیار مناسبی استفاده کنید.

 

۲-6 در محل کار خود غذا میل نکنید.

از میل نمودن غذا در محل کار به صورت جدی اجتناب کنید! زیرا این کار به صورت جدی نظافت محل کار  شما را در تحت الشعاع خود قرار می دهدو همچنین باعث ایجاد بوی نامطبوعی می گردد. برای این کار ابتدا لازم است غذای خود را برداشته و به محل دیگری مراجعه کنید.

 

۲-7 . تمیز کردن درزها و شکاف ها

درز ها و شکاف های موجود در محیط کار خود را تمیز کنید تا مانع از ایجاد کثیفی بیشتر در محیط گردید برای این کار می توانید از یک پارچه کاملا تمیز و یک اسپری ضد عفونی کننده اتسفاده کنید.

 

۲-8 . پاک کردن شیشه و آینه ها

در محیط کار خود ممکن است با شیشه ها و آینه های متعدد و بعضا کمی برخورد داشته باشید، برای آن که بتوانید نظافت محل کار خود را به درجه 100 در صدی برسایند باید حتما نظافت شیشه ها و اینه های موجود در محیط کار خود را جدی بگیرید! برای این کار می توانید با استفاده از یک دستمال مرطوب و مواد ضد عفونی کننده این کار را به نحو احسنت انجام دهید.

 

جمع بندی:

ما در این مقاله از خدمت نت به معرفی و بررسی روش های بسیار مناسب در جهت افزایش نظافت محل کار شما پرداختیم. مواردی که در قسمت فوق به آن ها شااره شد یکی از مهم ترین مواردی هستند که باید به آن ها توجه داشته باشید زیرا ممکن است در این صورت مشکلاتی همانند کثیفی محیط، ایجاد میکروب و بیماری و… را در پی داشته باشد. چنانچه بنا به هر دلیلی نمی توانید محیط کار خود را تمیز و کاملا آراسته سازید می توانید از خدمات آنلاین ما در مجموعه خدمت نت استفاده کنید، برای این کار تنها کافی است از طریق شماره تلفن های مربوطه با ما در تماس باشید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =

تازه‌ترین مطالب آموزشی

کد تخفیف 10 درصدی

مجموعه‌ خدمت نت هموراه تلاش دارد تا حد امکان بستری را فراهم نماید تا کاربران و مشتریان مجموعه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، بیشترین خدماتِ با کیفیت را دریافت نمایند.

از این رو ما این امکان را فراهم نموده‌ایم تا تمامی همراهان این مجموعه از طریق دنبال کردن حساب کاربری اینستاگرام خدمت نت، از 10درصد تخفیف برای اولین سفارش خود بهره‌مند گردند.

جهت بهره‌مندی از تخفیف، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس صفحه رسمی خدمت نت در اینستاگرام را فالو نمایید. پس از فالو، در کمتر از 24 ساعت، کد تخفیف برای شما دایرکت خواهد شد.