اعزام نیروی خدماتی جهت پذیرایی در مجالس

پذیرایی از مجالس

در این مقاله از بلاگ خدمت نت قصد داریم به بررسی و معرفی روش های بسیار مناسب در پذیرایی از مجالس در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همان طور که می دانید ما ایرانی ها یکی از مهمان نواز ترین قوم های جهان می باشیم که این اصل نیز از دیرباز تا به امروز بر سر زبان ها بوده و ما را به یکی از منحصر به فرد ترین قوم های جهان تبدیل نموده است اما پذیرایی از مجالس به همین سادگی نیست و دارای اصول و قواعد خاص و بسیار مهمی است که در این مقاله قصد داریم به آن ها بپردازیم. در ابتدای کار شما باید همواره برنامه ای کاملا دقیق و منحصر به فرد برای برگزاری یک مهمانی بچینید و بر طبق آن عمل کنید.

 

در هنگام پذیرایی از مجالس باید به چه نکاتی اشاره کنیم؟

همان طور که بررسی نمودیم پذیرایی از مجالس نیاز به یک برنامه زمانی بسیار مهم و دقیقی دارد که در این صورت می توان آن را با بالاترین کیفیت ممکن انجام داد اما توجه داشته باشید که در این مقاله شما با مهم ترین مواردی که در پذیرایی از مجالس نیاز است تا به آن ها بپردازید آشنا خواهید شد.

1- زمان برگزاری مهمانی را تعیین کنید.

در ابتدا بهتر است با حضور تمامی افراد خانواده و با مشورت از آن ها یک زمان بسیار مناسب برای کمک سایر افراد خانواده در نظر بگیرید و همچنین وظایف تک تک آن ها را مشخص کنید تا هر کس به وظیفه خودش آشنا باشد.

 

2- مکان برگزاری مهمانی را با جمعیت مدنظرتان تکمیل کنید.

همواره پس از بررسی های لازم این مورد را حتما توجه داشته باشید که باید تناسبی میان تعداد مهمان هایتان و مکان برگزاری مهمانی وجود داشته باشد تا بتوانید به خوبی مدیرت سالن را بر عهده بگیرید، در غیر این صورت مهمانی خوب و مناسبی برگزار نخواهد شد زیرا مهمان های شما مکان و یا فضای کافی‌ای برای نشستن و حرکت کردن ندارند و این موضوع می تواند باعث آزار و اذیت آن ها شود. پذیرایی خوب ارزش این را دارد که تعداد مهمانان کمتر باشد تا آسایش آنان بیشتر در نظر گرفته شود.در مهمانی های پرجمعیت که جای کافی برای پذیرایی در نظر گرفته نشده باشد ،پذیرایی از مهمانان مشکل تر است وبه سختی می توان حرارت و جریان هوا را تنظیم کرد.

 

3- انتخاب مهمان و هماهنگی با آن ها

پذیرایی از مجالس با انتخاب مهمان صورت می گیرد! شما باید لیستی از مهمان های درجه یک و دوستان خود را تهیه کنید تا بتوانید در این مجلس از آن ها پذیرایی کنید. سعی کنید در لیست خود افرادی را از قلم نیندازید تا بعد ها دچار مشکل و دلخوری نشوید. شما باید حداقل 2 هفته قبل از اجرای مجلس از مهمان های خود به صورت تلفنی و یا با ارائه کارت دعوت کنید تا در مجلس شما حضور داشته باشند. دعوت از افراد بزرگ خانواده ضمن آنکه می تواند باعث افزایش احترام آن ها شود فضای کاملا رسمی و مناسبی را برای مجلس شما رقم بزند. سعی کنید دعوت از بزرگان خانواده را به صورت کارتی و یا حضوری انجام دهید تا احترام آن ها نیز حفظ شود.

 

4- تهیه منوی غذای مجلس

قبل از راه اندازی و تدارک دیدن مجلس، شما باید یک منوی غذایی کاملا مناسب در خور مهمان هایتان و همچنین بر اساس تعداد آن ها آماده کنید که این کار را نیز می توانید به با تجربه ترین فرد مجلس بسپارید تا با هوشیاری بسیار بالایی این امر را برای شما انجام دهد. بدین منظور ابتدا باید تعداد و نوع غذا، پیش غذا و دسر از قبل به دقت مشخص شود.

توجه داشته باشید که از غذاهایی استفاده کنید که دارای رنگ و عطر و بوی ها مختلفی هستند به عنوان مثال استفاده از غذاهایی مانند سبزی پلو،سیر پلو،گشنیز پلو و باقالا پلو به دلیل انکه دارای رنگ و فرم نزدیک به همی هستند توصیه نمی شود. توجه داشته باشید که همواره تنوع می تواند یکی از مهم ترین عوامل در منوی غذایی باشد و سعی کنید این تنوع را به خوبی به مهمان هایتان نشان دهید.

برای آن که بتوانید یک منوی بسیار خوب برای پذیرایی از افراد داشته باشید در ابتدا سعی کنید غذای اصلی را ذکر کنید. به عنوان مثال غذای اصلی شما می تواند باقلا پلو با ماهیچه، سبزی پلو با ماهی، سیر پلو در کنار چلومرغ مجلسی یا مرصع پلو و… باشد. سپس می توانید از غذاهای جانبی در کنار غذای اصلی استفاده کنید اما غذاهای جانبی چیستند؟ یک نوع کوکو،یک نوع غذای خمیری،یک نوع لازانیا یا یک نوع غذای پنیری و… می تواند انتخاب بسیار خوب و درستی باشد اما در نهایت شما نیاز به یک دسر بسیار خوب و خوشمزه دارید که باید آن را با دقت بسیار بالایی تهیه کنید. از دسر های شکلاتی ،نسکافه ای ،کارامل و دیگر دسر های که رنگ و طعم تقریباً یکسان دارند،کنار هم استفاده نکنید؛ولی هر کدام از این دسر ها،اگر در کنار دسر هایی با میوه های طبیعی مانند:پرتقال ،آناناس و لیموترش قرار گیرند،می توانند تضاد رنگی و طعم بسیار جالب وخوشایندی ایجاد کنند.استفاده از یک نوع شارلوت در کنار یک نوع دسر با طعم گرم مثل شکلات،نسکافه یا کارامل با یک نوع دسر با طعم میوه طبیعی مثل پرتقال ،لیمو یا کیوی ویک نوع تیرامیسو با طعم ملایم پنیر انتخاب خوبی است.

 

5- تهیه لیست خرید برای مهمانی

پس از آنکه تواسنیتد منوی کاملا خوبی را برای مهمان هایتان پیش بینی کنید نوبت به آن رسیده است تا بر اساس تعداد آن ها اقدام به تهیه و خرید انواع محصولات کنید. این کار طبیعتا نیاز به یک زمان بسیار مناسبی دارد و انرژی بسیار زیادی را نیز از شما خواهد گرفت. این مورد یکی از مهم ترین مراحل در پذیرایی از مجالس است.

6- آماده سازی غذا برای مهمان ها

اما مهم ترین قسمت کار آماده سازی غذا برای پذیرایی از مهمان هایتان است، این کار نیاز به بررسی و تخصص بسیار حرفه ای دارد تا تمامی موارد کاملا رعایت شود. بهتر است در اتبدا غذاها را کاملا تقسیم بندی کنید و بر اساس نوع زمان و نوع ماندگاری آن ها مراحل ساخت را آماده سازی کنید، همواره سعی کنید غذاهایی را که دارای ماندگاری بیشتری هستند را از قبل آماده کنید تا زمان بیشتری برای پخت انواع مواد غذایی دیگر داشته باشید. یکی از این موضوعات، انتخاب و تهیه دسر است زیرا می توانید دسر را حداکثر یک روز قبل از اجرای مراسم حود تهیه کنید و آن را در محیط سردی همانند یخچال نگهداری کنید و تنها یک ساعت مانده به سرو می توانید آن را به راحتی تزئین کنید و بر سر میز و سفره مهمانی خود قرار دهید. همچنین می توانید انواع غذاهای خمیری را نیز یک روز مانده به مهمانی آماده و تهیه کنید و در یخچال نگهداری کنید و سپس در حین اجرای مراسم آن را در فر گرم کرده و آماده سرو کنید.

 

یک شروع خوب برای مهمانی خوب

هنگامی که در حال برنامه ریزی برای شروع مهمانی خود هستید می توانید اکثر کار ها را در روز قبل از مهمانی انجام دهید و کمترین فعالیت ها را برای روز مهمانی در نظر بگیرید تا بتوانیم از نشستن در کنار مهمان ها لذت بیشتری را ببریم. لحظه خوش آمد گویی بدون شک یکی از مهم ترین قسمت های اجرای یک مهمانی خاص و منحصر به فرد است، همواره توجه داشته باشید که باید در حین خوش آمدگویی مکان نشستن هر مهمان را نیز برای آن مشخص کنید تا احساس بهتری به آن ها دست دهد. شما به عنوان یک میزبان به هیچ عنوان نباید احساس خستگی و بی حوصلگی را از خود به نمایش بگذارید زیرا تمامی حس شما به مهمان هایتان منتقل خواهد شد و می تواند شب بسیار تلخی را برای آن ها رقم بزند. «میزبان باید از اول شروع مهمانی تا پایان آن،در کنار مهمان حضور داشته باشدوبه هیچ عنوان نباید مدت زیادی از اتاق پذیرایی غیبت کند.»

یک میزبان به هیچ عنوان نباید به برخی از افراد به دلیل علاقه، مقام و منصب ان ها توجه بیشتری داشته باشد بلکه باید همه به چشم آن یکسان باشند تا بتواند توجه خود را به پذیرایی از تمامی میهمان ها جلوه دهد. در حالت کلی شما باید در تمامی مراحل خود را جای مهمان بگذارید و بدانید چه عواملی موجب ناراحتی و دلخوری شما در اکثر مهمانی ها می شود و سعی کنید از آن ها دوری کنید تا فضای بسیار شاد و مناسبی را برای مهمان هایتان رقم بزنید.

یکی دیگز از وظایف یک میزبان خوب این است که به هیچ عنوان نباید مجلس خود را گرفتار سکوت و خاموشی کند و همواره باید با پیش کشیدن موضوعات بسیار جالب سعی در صحبت وا داشتن سایر افراد کند البته باید در نظر داشته باشد که توجه به این موضوع به هیچ عنوان نباید طوری باشد که شما فردی را مورد تمسخر و یا اهانت قرار دهید بلکه باید به شیوه ای باشد که کاملا محترمانه و قابل بحث باشد.

به گفته ی بزرگانمان” ارزش پذیرایی و مهمانداری،به اندازه ارزش هدیه ای است که از دوستی به دوستی تقدیم می شود و هر قدر مهمانان خودمانی باشند ،میزبان نباید از انجام وظایف لازم که موجب آسایش وراحتی آنها است ،درباره ایشان خودداری کند.”

 

مراحل پذیرایی مناسب از مهمانان

برای یک پذیرایی کاملا خوب و سالم باید همه چیز را از قبل مهیا و آماده کنید. فاصله بین صندلی و مبل ها ،نور کافی در اتاق و تهویه هوای مناسب یکی از مهم ترین مواردی هستند که باید حتما قبل از آمدن مهمان ها به آن ها رسیدگی کنید. امری کاملا بدیهی است که تمامی اتاق ها به خصوص اتاق پذیرایی عاری از هر گونه گرد و غبار باشد، تمام ظروف، شقاب ها ،لیوان ها و کارد ،چنگال و قاشق ها،باید تمیز و براق و عاری از هرگونه لکه ای باشند. یک نکته بیار مهم در پذیرایی این است که هرگاه مهمانی از روی غفلت ،بشقاب یا لیوانی را شکست،نباید کاری کرد که مهمان دچار ناراحتی و خجالت شود.

روش چیدن ظروف غذا روی میز شام جهت پذیرایی از مجالس

استفاده از رومیزی را به هیچ عنوان از یاد نبرید، در مهمانی هایی که به صورت نشسته صورت می گیرد باید رومیزی از اطراف میز ۵۰-۴۰ سانتیمتر آویزان باشد و به هیچ عنوان نباید بر روی آن نایلون قرار دهید. سعی کنید دستمال سفره را در سمت چپ بشقاب و با درون آن قرار دهید

در صورتی که سوپ در سالن پذیرایی سرو شود ،دستمال سفره در وسط بشقاب قرار می گیرد ودر صورتی که سوپ روی میز آورده شود ،دستمال سفره در سمت چپ بشقاب قرار می گیرد .در صورت سرو دسر بعد از شام،می توانید دستمال سفره را جلوی بشقاب نیز قرار دهید . پذیرایی از مجالس

بهتر است رنگ دستمال سفره هماهنگ با رنگ سرویس چینی روی میز باشد نه همرنگ آن؛ به عنوان مثال برای سرویس های آبی از دستمال سفره صورتی یا لیمویی استفاده کنید چرا که می تواند به میز شما جلوه بیشتری ببخشد. همچنین در کنار رنگ قرمز سرویس دستمال سفره سرمه ای یا سبز جلوه زیادی خواهد داشت. توجه کنید که می توانید دستمال سفره را می توان در حلقه های مخصوص دستمال سفره یا به صورت عادی استفاده کرد.

در صورت استفاده از تزیینات خاص مهم است دستمال سفره طوری تزیین شود که هنگام استفاده به سرعت باز شود و به شکل دستمال ساده برای استفاده در آید و نباید در تزیین آن از سنجاق استفاده شده و یا به آن گره زده شود.

اگر از گل بر روی سفره خود استفاده می کنید همواره توجه داشته باشید که گل هایی که برای روی میز غذاخوری استفاده می شوند،باید گل طبیعی باشند وبهتر است از گل هایی با بوی ملایم وساقه کوتاه بر سر میز شام استفاده شود.همچنین گل هایی با بوی تند مثل شب بو،مریم و… بوی مطبوع غذا را تحت الشعاع قرار می دهند.

جمع بندی:

در این مقاله از مجموعه خدماتی خدمت نت به معرفی و بررسی آداب پذیرایی از مجالس پرداختیم تا شما عزیزان را به صورت صفر تا صد آماده یک پذیرایی همه جانبه از مهمان های خود کنیم. چنانچه شما وقت و هزنه کافی برای صرف این مورد را ندارید پیشنهاد می کنیم از خدمات بسیار خاص و منحصر به فرد ما در مجموعه خدماتی خدمت نت استفاده کنید ما با بهره گیری از تکنسینی بسیار مورد اعتماد و کاربلد سعی می کنیم مناسب ترین خدمت را به شما عزیزان و مهمانان گرامیتان عرضه کنیم. برای هماهنگی های بیشتر لطفا از طریق تلفن های موجود در وبسایت با ما در تماس باشید. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید شب بسیار خوبی را در کنار مهمان های خود سپری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − یک =

کد تخفیف 10 درصدی

مجموعه‌ خدمت نت هموراه تلاش دارد تا حد امکان بستری را فراهم نماید تا کاربران و مشتریان مجموعه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، بیشترین خدماتِ با کیفیت را دریافت نمایند.

از این رو ما این امکان را فراهم نموده‌ایم تا تمامی همراهان این مجموعه از طریق دنبال کردن حساب کاربری اینستاگرام خدمت نت، از 10درصد تخفیف برای اولین سفارش خود بهره‌مند گردند.

جهت بهره‌مندی از تخفیف، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس صفحه رسمی خدمت نت در اینستاگرام را فالو نمایید. پس از فالو، در کمتر از 24 ساعت، کد تخفیف برای شما دایرکت خواهد شد.