نحوه عملکرد کولر گازی

نحوه عملکرد کولر گازی در خدمت نت

 

تعمیر کولر گازی، تعمیر اسپلیت و نحوه عملکرد کولر گازی با توجه به نوع کولر گازی و همچنین مارک یا برند آن، بارها و در طی مقالات متعددی که در وب سایت مجموعه خدمت نت منتشر گردیده، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

اما در این مقاله قصد داریم به صورتی تخصصی تر و جامع تر، به نحوه عملکرد کولر گازی بپردازیم و این موضوعات را مورد بحث قرار دهیم که چند نوع کولر گازی وجود دارد، ساختمان کولر گازی متشکل از چه قطعاتی است و اصلاً نحوه کار کردن کولر گازی چگونه است.

 

کولر گازی در یک نگاه

فردی به نام ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ میلادی دستگاهی اختراع کرد که به کمک سیکل تبرید تراکمی، می‌توانست گرمای محیط را گرفته و به بیرون از محیط منتقل کند. البته به مرور و با پیشرفته تر شدن این دستگاه ها، در برخی از آن‌ها این امکان هم گنجانده شد که چرخه معکوس کولر گازی هم وجود داشته باشد.

به این صورت کولر گازی را به یک پمپ حرارتی تبدیل کرد و در فصول سرد سال، از آن‌ها برای گرم کردن محیط استفاده شود.

یک کولر گازی به طور کلی، هر دستگاه کولر گازی از چهار جزء اصلی تشکیل می‌شود:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اواپراتور
 • شیر انبساط یا لوله مویین

البته قطعات دیگری هم وجود دارد که از نظر اهمیت نسب به اجزا اصلی اهمیت پایین تری دارند، مانند : فن درون پنل، فن خنک کننده ، فیلتر هوا، لوله تخلیه و دریچه. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی اجزاء اصلی و با اهمیت تر کولرهای گازی بپردازیم.

 

شما هم اکنون می‌توانید با ثبت درخواست نصب و تعمیر کولر گازی از تعرفه خدمات اسپلیت آگاه شوید

چنانچه نیاز به راهنمایی و مشاوره در زمینه سرویس و تعمیر اسپلیت دارید، می‌توانید با مجموعه خدمت نت در ارتباط باشید – 28425488-021

 

در کولر گازی برای انجام گرفتن سیکل برید که منجر به تولید هوای خنک می‌گردد، از گازهای مخصوص تبرید استفاده می‌شود. مهم‌ترین این گازها را می‌توان این موارد برشمرد:

 • R-22
 • R-134a
 • R-404
 • و …

لازم به ذکر است، از آنجایی که برخی از این گاز به شدت آسیب هایی را برای محیط زیست و لایه ازون به همراه دارند، سازندگان این دستگاه ها به استفاده از گازهایی هستند که کمترین آسیب را برای محیط زیست و لایه ازون داشته باشد.

 

اگر بخواهیم در یک نمای کلی فهرستی از انواع کولرهای گازی را بدون توجه به مارک و برند آن‌ها معرفی نماییم، می‌توانیم چنین فهرستی را معرفی کنیم:

 • کولر گازی یک تکه یا پنجره‌ای سرد و گرم
 • کولر گازی دو تکه سرد و گرم (اسپلیت)
 • کولر گازی متحرک و قابل حمل (پرتابل)
 • کولر گازی ایستاده سرد و گرم
 • کولر گازی سقفی یا کاستی سرد و گرم
 • کولر گازی داکتی یا کانالی سرد و گرم
 • کولر گازی چند شعبه یا مولتی (چند پنل)

 

پس از آشنایی کلی با کولر گازی، در ادامه توضیحاتی را در خصوص هر بخش ارائه خواهیم نمود. با ادامه این مقاله همراه شوید تا از نحوه عملکرد کولر گازی و اینکه به طور کولر گازی چگونه کار می‌کند، آشنا شوید.

نحوه عملکرد کولر گازی- تعمیر کولر گازی

آشنایی با اجزاء اصلی کولر گازی

همان‌طور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، یک کولرگازی به طور کلی دارای چهار جزء است که در ادامه مختصراً هر یک را معرفی خواهیم نمود.

 • کمپرسور

بدون شک، کمپرسور مهم‌ترین بخش از هر سیستم تهویه‌ای است. وظیفه کمپرسور این است که گاز کم فشار را به داخل بکشد و فشار آن را افزایش دهد و سپس به کندانسور ارسال کند. در هنگام افزایش فشار، دمای گاز فشرده شده افزایش می‌یابد. زمانی که این گاز می‌خواهد از داخل کمپرسور خارج شود، با عبور از یک سیستم خنک‌کننده دمای گاز کاهش می‌باید.

 

 • کندانسور

کندانسور پس از دریافت گاز فشار بالا (مبرد) از کمپرسور، دو عمل را روی آن (مبرد) انجام می‌دهد:

 • تبدیل به مایع
 • جذب کردن گرمای آن

لازم به ذکر است که برای تسریع و بالا بردن توان انتقال گرما توسط کندانسور، آن را با درهای آلومینیومی می‌پوشانند.

 

 • اواپراتور

اواپراتور که در واقع یک سیم پیچ مسی است که از تعدادی لوله مسی حلقوی ساخته شده است، به نام سیم پیچ خنک کننده هم شناخته می‌شود. اواپراتور برای اینکه بتواند بیشترین حد از حرارت را به هوای محیط منتقل کند، با پوشش هایی از آلومینیوم پوشانده شده است.

در دمای بسیار پایین و با فشار کم، مبرد وارد اواپراتور می‌شود، سپس هوای گرم محیط توسط فن جذب می‌شود و با این کار هوا از روی اواپراتور عبور می‌کند، این عبور هوا از روی اواپراتور، باعث خنک شدن آن هوا می‌شود. در مرحله بعد این هوای خنک شدن وارد محیط می‌شود تا آن محیط را خنک کند، و نهایتاً پس از خنک شدن محیط، فن مجدد آن هوا را جذب می‌کند و باز به هوای خنک تبدیل می‌کند.

در واقع اگر بخواهیم این سیکل را به صورت مرحله‌ای بیان کنیم، به این صورت خواهد بود:

 1. در دمای بسیار پایین و با فشار کم، مبرد وارد اواپراتور می‌شود
 2. هوای محیط توسط فن جذب می‌شود
 3. هوای جذب شده توسط فن، از روی اواپراتور عبور داده می‌شود تا تبدیل به باد خنک شود
 4. هوای خنک شده به محیط منقل می‌شود و محیط خنک می‌گردد
 5. فن مجدد مراحل 2 تا 4 به طور مداوم تکرار می‌شود ( تا زمانی که کولر روشن باشد )

 

 • شیر انبساط یا لوله مویین

در یونیت خارجی و بین سیم‌پیچ های سرد شده اواپراتور و سیم‌پیچ های گرم کندانسور، قطعه ای وجود دارد که وظیفه کنترل میزان مبرد ورودی به اواپراتور را عهده دار است. این قطعه شیر انبساط یا لوله مویین نام دارد.

دریچه انبساط معمولاً یک لوله مویین از جنس مس با چندین دور سیم‌پیچ است. در کولر گازی‌هایی که دارای ظرفیت بیشتری هستند، برای اینکه شیر انبساط به صورت خودکار عمل کند، از شیر انبساط ترموستاتیک استفاده می‌شود.

شما هم اکنون می‌توانید با ثبت درخواست نصب و تعمیر کولر گازی از تعرفه خدمات اسپلیت آگاه شوید

چنانچه نیاز به راهنمایی و مشاوره در زمینه سرویس و تعمیر اسپلیت دارید، می‌توانید با مجموعه خدمت نت در ارتباط باشید – 28425488-021

 

نحوه عملکرد کولر گازی- تعمیر کولر گازی

انواع کولر گازی

 • کولر گازی یک تکه یا پنجره‌ای سرد و گرم

جهت آشنایی کامل با نحوه عملکرد کولر گازی پنجره ای، به مقاله ” تعمیر کولر گازی پنجره ای ” مراجعه فرمایید.

 

 • کولر گازی دو تکه سرد و گرم (اسپلیت)

کولرگازی دوتکه یا اسپلیت ‌ها از ۲ بخش جداگانه ساخته می‌شوند:

 • یونیت خارجی : این بخش که به آن کندانسور هم میگویند، در خارج از محیط نصب می‌گردد و شامل کمپرسور و کندانسور است.
 • یونیت داخلی : این بخش که به آن پنل هم می‌گویند، در داخل ساختمان نصب می‌شود. بخش یونیت داخل اواپراتور (واحد تبخیر) است.

یونیت خارجی (کندانسور) و یونیت داخلی (پنل)  توسط دو مسی یا آلومینیومی به یکدیگر اتصال داده می‌شوند.

 

 • کولر گازی متحرک و قابل حمل (پرتابل)

تمام بخش‌های مختلف کولر گازی پرتابل، ( کندانسور، اواپراتور و… ) در بخش و به صورت یک تکه تعبیه شده است. این مدل از کولر گازی پرتابل نیاز به نصب ندارد و به وسیله چرخ هایی که در زیر آن تعبیه شده، به راحتی قابل جا به جایی است. در هنگان استفاده از حالت سرمایش کولر گازی پرتابل، گرمای موتور از طریق لوله خرطومی پشت دستگاه به بیرون انتقال پیدا می‌کند.

معمولاً در کولر گازی پرتابل امکان استفاده از حالت گرمایش هم وجود دارد، اما به دلیل اینکه گرمایش از طریق هیتر انجام می‌شود، استفاده از این حالت مقرون به صرفه نیست.

 

 • کولر گازی ایستاده سرد و گرم

جهت آشنایی کامل با نحوه کار کردن کولر گازی ایستاده، به مقاله ” تعمیر کولر گازی ایستاده ” مراجعه فرمایید.

 

 • کولر گازی سقفی یا کاستی سرد و گرم

کولر گازی سقفی یا کاستی عملکردی شبیه به کولر گازی های معمولی دارد و از تمامی امکانات آن‌ها بهره مند است، و تفاوت بارز آن در این است که سیستم تهویه آن‌ها ( یونیت خارجی یا پنل ) به صورت توکار در داخل سقف قرار داده می‌شود. کولر گازی سقفی به دلیل اینکه در سقف تعبیه می‌گردد می‌تواند در زیبا بخشی به نمای محیط تأثیراتی داشته باشد.

لازم به ذکر است که یونیت خارجی (کندانسور) این کولرهای گازی همانند سایر کولرهای می‌بایست در بیرون از محیط قرار گیرد و توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل می‌گردد.

 

 • کولر گازی داکتی یا کانالی سرد و گرم

کولر گازی داکتی یا کانالی در واقع همان کولر گازی سقفی یا کاستی است، با این تفاوت که شکل این کولرها به گونه ای است که در کانال های کولر تعبیه می‌شوند.

 

 • کولر گازی چند شعبه یا مولتی (چند پنل)

جهت آشنایی کامل با نحوه عملکرد کولر گازی چند شعبه یا مولتی، به مقاله ” نحوه کارکرد کولر گازی چند پنل ” مراجعه فرمایید.

 

 

[cl-flipbox link_type=”container” link=”url:https://khedmatnet.com/services-of-cooling-products/split/|target:_blank” animation=”cubetilt” direction=”s” front_icon_name=”headphones” front_icon_size=”45″ front_icon_color=”#9e2558″ front_title=”شما هم اکنون میتوانید با ثبت درخواست خدمات اسپلیت از هزینه سرویس و تعمیر کولر گازی آگاه شوید” front_title_size=”14″ front_bgcolor=”#f3f3f3″ back_title=”جهت ثبت درخواست سرویس و تعمیر اسپلیت و اطلاع از تعرفه خدمات کلیک کنید” back_title_size=”20″ back_bgcolor=”#29bb9c” back_textcolor=”#ffffff” height=”100px” border_radius=”5″ padding=””]

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دو =

کد تخفیف 10 درصدی

مجموعه‌ خدمت نت هموراه تلاش دارد تا حد امکان بستری را فراهم نماید تا کاربران و مشتریان مجموعه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، بیشترین خدماتِ با کیفیت را دریافت نمایند.

از این رو ما این امکان را فراهم نموده‌ایم تا تمامی همراهان این مجموعه از طریق دنبال کردن حساب کاربری اینستاگرام خدمت نت، از 10درصد تخفیف برای اولین سفارش خود بهره‌مند گردند.

جهت بهره‌مندی از تخفیف، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس صفحه رسمی خدمت نت در اینستاگرام را فالو نمایید. پس از فالو، در کمتر از 24 ساعت، کد تخفیف برای شما دایرکت خواهد شد.