روش نگهداری ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی
 1. از گذاشتن اجسام سنگین یا نشستن روی ماشین لباسشویی خوداری کنید.
 2. درب ماشین را آرام باز و بسته کنید. چراکه اکثر ماشین لباسشویی‌ها درب آنها خیلی حساس است و با کمی بی‌دقتی خراب می‌شود.
 3. اگر در بین لباس‌های کثیف لباس زیپ‌دار می‌باشد. زیپ آن‌ها را ببندید و برعکس کنید و داخل ماشین بیندازید. تا به استیل مخزن ماشین آسیب وارد نشود.
 4. بعد از شستن لباس‌ها حداقل نیم ساعت درب ماشین را باز بگذارید، تا داخل ماشین خشک شود. و زنگ نزند. و همچنین این رطوبت باعث می‌شود که قارچها و میکروب‌ها در ماشین شما رشد کنند و علاوه بر ایجاد بو، آلودگی را به لباس‌هایی که بعداً وارد ماشین می‌شود، انتقال داده و ایجاد بیماری‌های پوستی و … می‌کند.
 5. از قرار دادن لباس زیادی داخل ماشین خودداری کنید. چرا که برای شستن آن‌ها خیلی به موتور فشار وارد می‌شود. این کار باعث می‌شود لباس‌ها براحتی در آب حرکت نکنند و در نتیجه بخوبی شسته نشوند.
 6. فیلتر لباسشویی را چک و تمیز کنید. مخصوصاً فیلتر تخلیه؛ چراکه بعد از یک مدت مو و پارچه‌های ریز ممکن هست در آن گیر کرده باشد.
 7. حتما داخل جیب لباس‌ها را بگردید، تا اشیا فلزی، دستمال کاغذی و… در آن نباشند. بعد لباس‌ها را دخل ماشین بیندازید. این کار علاوه بر آسیب زدن به محفظه داخلی ماشین لباسشویی ممکن است؛ موجب گرفتگی فیلتر تخلیه شود.
 8. از پودرهای متفرقه یا پاکننده‌های دستی، به دلیل اینکه دارای مواد شیمیایی آسیب‌رسان به ماشین و کف زیاد هستند. استفاده نکنید. همچنین از نرم کننده‌ها و سفیدکننده‌ها به مقدار کم استفاده کنید. تا به مرور و در آینده دچار آسیب به قطعات نشود.
 9. جا پودری را هر چند ماه یکبار بیرون آورید. آن را تمیز کنید، و بعد اجازه دهید؛ خشک شود. سپس سر جایش بگذارید.
 10. دقت کنید که: ماشین لباسشویی شما تراز باشد. اگر ماشین شما ایجاد صدا و لرزش زیادی می‌کند؛ دلیل آن این هست که ماشین لباسشویی شما تراز نیست.
 11. لباس‌های کثیف را برای مدت طولانی در ماشین قرار ندهید. هرموقع خواستید لباس‌ها را بشورید، آن‌ها را داخل ماشین قرار دهید. چرا که موجب می‌شود؛ میکروب‌ها و قارچ‌ها در ماشین شما ایجاد شود. همچنین وقتی لباس‌ها را شستید. بیشتر از نیم ساعت داخل ماشین نماند. چون رطوبت دارند و موجب ایجاد قارچ در ماشین می‌شوند. این رطوبت به مخزن ماشین هم آسیب می‌زند.
 12. از انداختن جوراب و لباس‌های کوچک مثل لباس‌زیر در ماشین خودداری کنید. اینکار علاوه بر اینکه این نوع لباس‌ها را خراب می‌کند. ممکن هست این لباس‌ها هنگام خروج آب وارد فیلتر خروجی شوند و به ماشین آسیب بزنند.
 13. حداقل سالی دو سه بار برای جلوگیری از جرم‌گیری و شکل‌گیری قارچهای انگلی در ماشین لباسشویی خود، ماشین را روی داغترین درجه آن با یک دور آبکشی اضافی تنظیم کنید. در جای پودری آن مقداری سرکه بریزید و ماشین را وقتی‌که خالی است روشن کنید. البته بعضی از ماشین‌ها دارای گزینه تمیز کردن خودکار می‌باشند.
 14. در ماشین لباس شویی های قدیمی از چرخاندن سلکتور ماشین خود در خلاف جهت خودداری کنید. چرخ‌دنده‌های آن آسیب می‌بیند و بعد از یک مدت خراب می‌شود.
 15. تنظیمات شستشوی نرمال، ملایم و قوی ماشین لباسشویی قطعا به یک دلیل وجود دارند. از آنها بسته به نوع و تعداد لباس‌هایتان استفاده کنید. از تنطیمات قوی فقط برای مواقعی که لباس‌ها خیلی چرب و یا کثیف هستند استفاده کنید. استفاده بیش از حد از تنظیمات قوی به موتورماشین لباسشویی فشار وارد می‌کند.
 16. اگر بعد از شستشو، رنگ نارنجی روی لباس‌های خود مشاهده کردید، یا داخل محفظه ماشین لباسشویی متوجه جمع شدن آب نارنجی رنگ شدید، فورا بررسی کنید کهکدام قسمت ماشین زنگ‌زدگی دارد. اگر آب گرم و آهک مشکل را برطرف نکرد، وقت آن است که محفظه ماشین لباسشویی را عوض کنید و یا لوله‌ها را برای پیدا کردن زنگ‌زندگی چک کنید.
 17. بعد از هر چرخه خشک‌کن، یک سری نخ و کرک باقی می‌ماند که می‌توانند منافذ خشک کن را مسدود کنند. این امر باعث می‌شود به علت کاهش جریان هوا، خشک‌کن گرمای بیشتری ایجاد کند که این هم به نوبه خود منجر به چروک شدن و آب رفتن لباس‌های شما خواهد شد. از این رو بسیار ضروری است که خشک‌کن را نیز تمیز کنید.
 18. بعد از شستن لباس‌های چرب، محفظه داخلی ماشین لباسشویی را تمیز کنید تا از پاشیدن روغن و چربی به دیواره‌های آن جلوگیری کنید.
 19. ماشین لباسشویی را در جایی قرار دهیم که به شیر آب، پریز برق و خروجی فاضلاب نزدیک باشد.
 20. به یاد داشتن این نکته است که نباید هرگز ماشین را بیش از حد ظرفیت آن پر کرد،
 21. اگر به جای ماشین تمام خودکار ماشین‌های نیمه خودکار در خانه دارید به یاد داشته باشید تا پس از هر بار شستشو آب اضافه داخل محفظه را خالی کنید (در ماشین‌هایی که در آن از بالا باز می‌شود)

البته شستن هر روزه محفظه لزومی ندارد مگر این‌که در آخرین شستشو از سفید کننده یا ماده افزودنی مشابه استفاده کرده باشید.

 

چند نکته مهم :

بعضی وقت‌ها امکان دارد که با رعایت تمام این موارد باز هم ماشین لباسشویی ما دچار

اشکال شود، اما اگر هنگام استفاده از ماشین لباسشویی متوجه ایرادی شدید ، مشکل می تواند تنها بر اثر یک ریزه‌کاری به وجود آمده باشد.

یکی از این ریزه‌کاری‌ها این است که اگر ماشین پر از آب نمی‌شود، به احتمال زیاد یا لوله آب آن

یا صافی رابطش گرفته است و با تمیز کردن مرتب صافی و برطرف کردن گرفتگی لوله، اشکال رفع خواهد شد.

اشکال رایج دیگر هنگام استفاده از ماشین لباسشویی خروج کف از زیر بدنه آن است، پس اگر چنین مشکلی دارید،

بدانید که یا زیاد از حد در محفظه پودر ریخته‌اید یا پودری که استفاده کرده‌اید مناسب ماشین لباسشویی نیست.

اما اگر ناگهان آب از ماشین سرازیر شد قبل از هر چیز باید لوله فاضلاب را کنترل کنید تا مطمئن

شوید که گرفته نباشد.

اگر لوله مشکلی نداشت آنگاه به دنبال رفع مشکل دستگاه باشید.

اگر چرخش ماشین نیز صدای زیادی دارد، مشکل می‌تواند به یاتاقان آن مربوط باشد که علامت آن تشکیل لکه‌های زنگ

.

اما اگر محفظه مشکلی نداشته باشد، منبع صدا می‌تواند وجود یک جسم خارجی در بخش موتور یا پمپ باشد.

اما قبل از اینها، باید از تراز بودن ماشین روی سطح زمین مطمئن شوید.

البته گاهی هم لباس‌ها داخل محفظه به یکدیگر می‌پیچند و تعادل ماشین را بر هم می‌زنند در این هنگام اگر

ماشین روی سطح زمین تراز نباشد، ماشین تکان‌های شدید همراه با سرو صدای زیاد خواهد داشت.

راه‌هایی برای صرفه‌جویی این باور که آب داغ باعث شستشوی بهتر لباس می‌شود را از خود دور کنید و با

تغییر دادن درجه ماشین از داغ به گرم، مصرف انرژی را کاهش دهید.

سعی کنید به یک بار شسته شدن لباس‌ها بسنده کنید بویژه لباس‌هایی که می‌دانید زیاد کثیف نیستند و زود تمیز

می‌شوند.

بهتر است پارچه‌های خیلی چرک را ابتدا خیس کنید.

برای این کار می‌توانید از برنامه خیساندن لباس‌ها استفاده کنید.

به این ترتیب در استفاده از وقت و انرژی صرفه‌جویی کنید.

از پودر هم بیش از حد نیاز استفاده نکنید، چون کف بیش از حد به ماشین فشار می‌آورد و انرژی

بیشتری مصرف می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =

کد تخفیف 10 درصدی

مجموعه‌ خدمت نت هموراه تلاش دارد تا حد امکان بستری را فراهم نماید تا کاربران و مشتریان مجموعه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، بیشترین خدماتِ با کیفیت را دریافت نمایند.

از این رو ما این امکان را فراهم نموده‌ایم تا تمامی همراهان این مجموعه از طریق دنبال کردن حساب کاربری اینستاگرام خدمت نت، از 10درصد تخفیف برای اولین سفارش خود بهره‌مند گردند.

جهت بهره‌مندی از تخفیف، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس صفحه رسمی خدمت نت در اینستاگرام را فالو نمایید. پس از فالو، در کمتر از 24 ساعت، کد تخفیف برای شما دایرکت خواهد شد.