مجموعه‌ی خدمت نت

رفع نشتی لوله های فاضلاب

چگونه می توان لوله های فاضلاب را آب بندی کرد؟
چگونه می توان لوله های فاضلاب را آب بندی کرد؟
مطالب مرتبط

چگونه می توان لوله های فاضلاب را آب بندی کرد؟

برخی مواقع پس از لوله کشی فاضلاب مشاهده نشتی در لوله فاضلاب موضوع چندان مهمی نبوده و جای هیچ نگرانی نخواهد بود. چرا که شما با توجه به آن که هنوز در مرحله لوله کشی فاضلاب بوده به آسانی می توانید به کمک ابزارآلات گوناگون لوله ای که نشتی داشته را تعمیر نمایید.

از آن جایی که این لوله ها قابل تغییر بوده بهتر است آن ها را برش داده و مجدد اقدام به اجرای این مرحله نمایید. این کار برای افرادی که به لوله کشی آشنایی داشته به هیچ عنوان سخت نخواهد بود.

اما چنانچه در خانه سکونت داشته و یا این که پس از چند سال با مشکل نشتی مواجه گردید بدون شک آب بندی کردن این نشتی کار چندان راحتی نخواهد بود. چنانچه میزان آب دهی و یا نشتی لوله چندان زیاد نباشد جهت آب بندی این گونه از نشتی ها هر کدام از متخصصین و کارشناسان تاسیسات روش خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی و توضیح برخی از این روش ها خواهیم پرداخت.

 

روش های آب بندی لوله فاضلاب های دچار نشتی

تنها راه آب بندی لوله های فاضلاب دچار نشتی، تخریب و بازسازی لوله های پلیکا یا فاضلاب نبوده و روش های دیگری نیز برای این کار وجود داشته که در زیر آمده اند:

  • آب بندی به کمک چسب های مخصوص آب بندی

این روزها چسب های مخصوصی در بازار موجود بوده که انتخاب بسیار مناسبی جهت آب بندی به شمار خواهند رفت. تنوع این چسب ها بالا بوده و بعضی از نمونه های این چسب ها حتی در آب نیز عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان خواهند داد و برای بعضی از سوراخ های لوله ها گزینه بسیار خوبی می باشد. چسب نشت گیر نوعی از این چسب ها بوده که تنوع این نمونه از چسب ها نیز بالا می باشد.

چسب مخصوص آب بندی لوله

به عنوان یکی از مهم ترین قابلیت های این چسب ها میتوان به مواردی چون قابلیت استفاده از آن ها برای لوله های مختلف، قیمت مناسب، استفاده آسان، عدم احتیاج به برش کاری و یا تعمیرات زیاد، قابلیت کاربری در نقاطی با امکان تعمیر کم و نیز تاثیرگذاری بالا در آب بندی لوله ها اشاره نمود.

جهت به کارگیری این نوع چسب ها، تنها برای خشک شدن لوله ها اقدام به متوقف نمودن آب ریزی نموده و بعد به طور کامل محل نشتی را به کمک دستمالی تمیز خشک کنید و در آخر نیز چسب را به ناحیه دچار نشتی وصل کنید. نمونه ای از این چسب ها از چسب سرخود برخوردار بوده و بعضی دیگر نیز بایستی به کمک خمیر اپوکسی و یا چسب جانبی به محل نشتی وصل شوند. به طور معمول برای خشک شدن این چسب ها به یک تا دو ساعت زمان نیاز خواهد بود.

حتما بخوانید : راهکارهایی برای باز کردن لوله فاضلاب

  • آب بندی به کمک نوار چسب های نشت گیر لوله

از این نمونه از چسب ها می توان برای لوله های مختلف استفاده نمود. نوار چسب های نشت گیر نیز تقریبا شبیه به چسب های نشت گیر بوده و همچون نوار چسب پهن هستند و بایستی متناسب با میزان محل نشتی برش داده شده و پس از آن بر روی محل نشتی زده شوند. مقاومت این چسب ها بالا بوده و مزایای استفاده از چسب های قبلی را نیز به همراه خواهند داشت.

آب بندی به کمک نوار چسب های نشت گیر لوله

  • آب بندی با استفاده از لوله پلیکا

در واقع در این روش لوله پلیکا به عنوان یک وصله استفاده خواهد شد. هنگامی که نشتی چندان زیاد نبوده شما توانسته یک لوله پلیکا به اندازه لوله دچار نشتی برداشته و با استفاده از آن از نشتی جلوگیری نمایید. در واقع اگر لوله فاضلاب شما دارای قطر 110 بوده بایستی اقدام به انتخاب یک لوله فاضلاب 110 نمایید. لوله انتخابی شا برای این کار بایستی کمی از ناحیه دچار نشتی بزرگ تر باشد. پس از آن برشی طولی بر روی لوله ایجاد نمایید. حال این برش را از بالا به پایین ادامه داده تا دهانه لوله به طور کامل باز شود.

کمی به کمک دستمال محل نشتی را پاک کرده و با سوهان نرم مقداری آن را سایش داده و پس از آغشته نمودن لوله پولیکا و نیز لوله برش داده شده به چسب مخصوص اقدام به باز نمودن دهانه لوله نموده و لوله را مانند وصله ای بر روی محل نشتی بگذارید.

تا 24 ساعت به طور منظم لوله را وارسی نمایید و روزنه های ایجاد شده در لبه وصله را مجدد چسب بزنید. با گذشت 24 ساعت احتمالا آب بندی لوله به خوبی انجام شده است.

حتما بخوانید : لوله کشی فاضلاب با لوله های پلیکا یا پوش فیت

  • آب بندی به کمک مواد کامپوزیتی مخصوص

این روزها مواد کامپوزیتی به بازار آمده که گزینه مناسبی برای نشت گیری لوله به شمار می آیند. این مواد قادر بوده با قرار گیری در محل نشتی لوله، به خوبی لوله های فلزی و پلیکا را نشت گیری نماید. این مواد مرکب یا چند سازه در گذشته در تاسیسات نفتی و پتروشیمی به کار برده می شد و امروزه از آن جهت نشت گیری لوله های آب و فاضلاب خانگی نیز استفاده می گردد. مواد کامپوزیتی در انواع مختلف موجود بوده که هر یک کارایی خاص خود را دارند.

images

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

تازه‌ترین مطالب آموزشی

کد تخفیف 10 درصدی

مجموعه‌ خدمت نت هموراه تلاش دارد تا حد امکان بستری را فراهم نماید تا کاربران و مشتریان مجموعه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، بیشترین خدماتِ با کیفیت را دریافت نمایند.

از این رو ما این امکان را فراهم نموده‌ایم تا تمامی همراهان این مجموعه از طریق دنبال کردن حساب کاربری اینستاگرام خدمت نت، از 10درصد تخفیف برای اولین سفارش خود بهره‌مند گردند.

جهت بهره‌مندی از تخفیف، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس صفحه رسمی خدمت نت در اینستاگرام را فالو نمایید. پس از فالو، در کمتر از 24 ساعت، کد تخفیف برای شما دایرکت خواهد شد.