تاسیسات ساختمان

همه چیز درباره لوله کشی ساختمان

تاسیسات ساختمان، اجزای حیاتی هر ساختمان را تشکیل می دهند. تاسیسات ساختمان مربوط به شرایط حرارتی ، دیداری ، شنیداری و بهداشتی می شود  که برای راحتی ، آرامش و آسایش ساکنان ساختمان لازم و ضروری می باشد.

طراحی تاسیسات ساختمان بایستی به خوبی انجام شوند تا بتواند کارامد باشد . همچنین تاسیسات ساختمان می بایستی با سیستم ساختاری ساختمان هماهنگ باشند که این امر مستلزم دانش و تخصص مهندسان و معماران حرفه ای ساختمان است .

تاسیسات ساختمان شامل دو دسته از امور می شود :

1.     تاسیسات مکانیکی

2.     تاسیسات الکتریکی

 

تاسیسات مکانیکی

  • تهویه مطبوع
  • گاز رسانی
  • بهداشتی ( آب و فاضلاب )
  •  آتش نشانی
  •  اجرا و طراحی آسانسور

 

تاسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب)

مهترین بخش در تاسیسات ساختمان بخش تاسیسات اب و فاضلاب می باشد . تاسیسات بهداشتی به 2 بخش تقسیم می شود .که یک بخش مربوط به شبکه اب رسانی و بخش دیگر مواد ضایعاتی جمع شده در لوله ها را خارج می کند.

تاسیسات اب رسانی که شامل اجرای لوله کشی اب سرد و گرم می شود و به دو صورت قابل اجرا می باشد:

لوله کشی تاسیسات اب به روش انشعابی

لوله کشی تاسیسات آب در داخل ساختمان در روش انشعابی به این صورت است که برای هر محل مصرف یک انشعاب از سر لوله گرفته شده و در انتها کل مسیر لوله کشی به یکدیگر مرتبط می شوند.

لوله کشی به روش انشعابی

لوله کشی تاسیسات اب به روش کلکتوری

در این شیوه لوله کشی  ،لوله اصلی وارد کلکتور می شود و سپس در محل های مختلف بنا بر لزوم لوله کشی انجام می شود. در اصل در این شیوه رایزر اصلی در داخل کلکتور منشعب می شود. تعداد کلکتورها در داخل ساختمان بنا بر تعداد مکان های مصرف متفاوت است. کلکتورها با تعداد خروجی و ورودی های متفاوت در بازار موجود هستند.

لوله گشی کلکتوریبخش زیادی از این سیستم در قسمت عای داخلی ساختمان پرداخته و کار گذاشته میشود. پس طراح باید بتواند آن ها را به صورت یکپارچه دربیاورد.

سیستم های اعلام حریق معمولا دارای هر دو نوع هشدار صوتی و هشدار از طریق چراغ چشمک زن میباشند. همچنین پانل های زنگ خطر درورودی های ساختمان و نقاط خاص دیگر نصب میشوند تا در شناسایی محل حریق به ماموران آنش نشانی کمک کنند.

بسیاری از ساختمان ها از نوعی سیستم ارتباطی نیز بهره مندند که برای هشدار دادن به ساکنین حین خطر یا در دسترس بودن ماموران آتشنشانی حین مهار آتش طراحی شده اند.

 

مطالب مرتبط

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 2 =

کد تخفیف 10 درصدی

مجموعه‌ خدمت نت هموراه تلاش دارد تا حد امکان بستری را فراهم نماید تا کاربران و مشتریان مجموعه بتوانند با کمترین هزینه ممکن، بیشترین خدماتِ با کیفیت را دریافت نمایند.

از این رو ما این امکان را فراهم نموده‌ایم تا تمامی همراهان این مجموعه از طریق دنبال کردن حساب کاربری اینستاگرام خدمت نت، از 10درصد تخفیف برای اولین سفارش خود بهره‌مند گردند.

جهت بهره‌مندی از تخفیف، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و سپس صفحه رسمی خدمت نت در اینستاگرام را فالو نمایید. پس از فالو، در کمتر از 24 ساعت، کد تخفیف برای شما دایرکت خواهد شد.